tel. +420 606 900 952

Slovník stomatologických pojmů

Na této stránce se vám budeme snažit vysvětlit několik pojmů z oblasti stomatologie, které možná nejsou všem zcela známé a vyskytují se napříč naším webem.

Dentální hygiena

 • Léčebná procedura, při níž se odstraňují příčiny vzniku zánětlivých onemocnění dásní. Procedura dentální hygieny se skládá z několika úkonů: zhodnocení úrovně ústní hygieny (index krvácivosti), odstranění zubního kamene, pískování (AirFlow), odstranění poddásňového kamene a hlavní součástí dentální hygieny je důkladná instruktáž techniky čištění zubů a domácí zubní péče.

AirFlow

 • Jde o součást dentální hygieny, při které dochází k  odstranění pigmentací vzniklých kouřením, konzumací kávy, čaje, červeného vína apod. Zuby se opískují směsí vzduchu, vody a ultra jemného prášku různé příchuti.

CAD/CAM ve stomatologii

 • CAD/CAM způsob výroby protetických náhrad z kovu, keramiky nebo pryskyřice po přípravě zubu pro protetickou náhradu (např. korunka, faseta). Obroušením lékař sejme otisk, v laboratoři se podle otisku zhotoví sádrový model a ten se naskenuje. Pomocí softwaru se zhotoví 3D model požadované náhrady (CAD) a ta je následně vyfrézována speciální frézou (CAM). Náhrada se vyleští a dle potřeby dobarví.

CEREC - keramické korunky

 • Jeden z přístrojů CAD/CAM, kdy skenování může být prováděno přímo v ústech pacienta a protetickou náhradu lze vyrobit v jedné návštěvě. Systém CEREC umožňuje revolučním přístrojem zhotovit keramickou náhradu zničených nebo poškozených částí zubu, zubní korunky, nebo fasety.

Endodoncie

 • Mechanické a chemické ošetření kořenového kanálku v případě, kdy došlo následkem kazu k zánětu zubní dřeně  nebo k jejímu odumření a rozšíření zánětu do okolní kosti takto opracovaný a vydezinfikovaný kanálek se trojrozměrně  hermeticky zaplní kořenovou výplní a na zub se zhotoví  kompozitní výplň nebo korunka.

Fazeta (fasety)

 • Fazeta nebo také faseta je vysoce estetická keramická lamela kryjící přední plošky zubů viditelného úseku chrupu, která Vám zaručí krásný úsměv bez nutnosti velkého zásahu do jinak zdravých zubů. Zub se pouze jemně zbrousí, otiskne a následně se moderními adhezivními systémy připevní laboratorně zhotovená fazeta.

 Zubní implantát

 • Zubní implantát je titanový šroub, který po zavedení pevně sroste s kostí, nahrazuje původní kořen zubu. Umožní nahradit jak jeden chybějící zub bez nutnosti preparace sousedních zubů, tak i funkčně a esteticky rekonstruovat velké mezery v chrupu či zcela bezzubé čelisti.

Keramická rovnátka

 • Zubní rovnátka se používají na úpravu postavení jednotlivých zubů a řešení vad skusu. Keramická rovnátka jsou převážně fixní. Rovnátka jsou zdravotnickou pomůckou, kterou používáme, jak na srovnání zubů v horní čelisti, tak v dolní čelisti.  Fixní keramická rovnátka jsou v ústech pacienta po celou dobu léčby jeho chrupu. K udržení výsledku léčby se po fixních rovnátkách v některých případech používají snímací aparáty. K rovnání zubů se snímací rovnátka používají pouze u malých dětí a většinou před nasazením fixních rovnátek.  Fixní rovnátka neporušují zubní sklovinu a při jejich nasazení je potřeba úzkostně dbát o správnou zubní hygienu.

Kofferdam

 • Kofferdam je elastická blána, která izoluje ošetřované zuby od prostředí dutiny ústní a tím i od slin, čímž lékaři usnadňuje práci a pacientovi zpříjemňuje ošetření.

Kompozitní výplň zubu

 • Kompozitní výplň zubu je estetická náhrada zubních tkání zničených zubním kazem menšího rozsahu, pomocí které docílíme přirozeného vzhledu jako u zdravého zubu. Jedná se třeba o zubní plombu.

Zubní korunka

 • Korunka na zub je v podstatě estetická restaurace zubu po rozsáhlých ztrátách tvrdých zubních tkání způsobených kazem nebo úrazem. Korunka může být zhotovena z různých materiálů, jako je plast, kov, keramika.

Kořenová inlay (čep)

 • Kořenový čep je moderní estetická alternativa kovových inlay-kořenových nástaveb. Umožní zhotovení  korunky na zub s ošetřeným kořenovým kanálkem zničený kazem či úrazem. Je vyroben z kompozitního materiálu vyztuženého skelnými vlákny.

Zubní můstek

 • Pomocí můstku nahrazujeme chybějící zub či zuby. Zbývající zuby jsou opatřeny korunkami spojenými pomocí mezičlenů, které nahrazují chybějící zub/zuby.

Onlay / Overlay

 • Onlay je náhrada větších ztrát tvrdých zubních tkání  výplněmi nejčastěji z keramiky.

Parodontóza

 • Parodontóza  je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů jako další stupeň následků špatné zubní hygieny, při kterém dochází k postupné ztrátě kosti a v důsledku toho i zubů. Při parodontóze jsou zuby a jejich kořeny „obaleny“ zubním kamenem, vzniká chronický zánět, který způsobuje zarudnutí a krvácení dásní a postupnou ztrátu kosti. Kromě profesionální dentální hygieny je často nutné hloubkové čištění povrchu kořenů zubů, někdy i pod přímou kontrolou zraku = chirurgicky.

Zánět dásní = Gingivitida

 • Vzniká při nedostatečném odstraňování zubního plaku = při nesprávné technice čištění zubů a zanedbané dentální hygieně, ale nejde ještě o paradentózu. Dásně jsou oteklé, zarudlé a krvácí. Řešením je profesionální dentální hygiena a instruktáž čištění.

Zubní váčky

 • Zubní váček je zánět způsobený bakteriemi v zubu. Většinou se bakterie dostávají do kořenového kanálku z neléčeného zubního kazu. Bakterie způsobují zánět a následné odumření zubní dřeně. Reakcí na tento zánět jsou tedy zubní váčky (zánět pod zubem).

Partneři/Dodavatelé